רכישת חברה או פעילות עסקית – מה עדיף

רכישת חברה או פעילות עסקית

כל פעילות עסקית באשר היא מחייבת התייחסות רבה ובכובד ראש מכיוון שלכל צעד יש מחיר והשלכות אשר ישפיעו על הפעילות העסקית. לרכישת החברה או לפעילות עסקית תמיד יהיו שני צדדים שהם הקונה והמוכר, ולכל אחד מהם יהיו נקודות מבט שונות על המהלך מהסוג הזה.

הליך של רכישת חברה או פעילות עסקית היא החלטה חשובה מאוד אשר דורשת שיקולים רבים, הן מבחינה משפטית, הן מבחינה כלכלית, הן מבחינה מסחרית. קשה מאוד לענות תשובה חד משמעית לשאלה מה עדיף, אלא זה תלוי במצב הנתון של אותה החברה או של העסק אשר מעוניינת לעשות צעד עסקי, במטרות הרוכש, בתנאי העסקה הרלוונטית, במשא ומתן בין הצדדים המעורבים בהליך זה, בחוקי המס, בדרישות הרשויות ועוד.

ישנן שתי אופני רכישה: רכישת מניות או רכישת פעילות. כאשר מתבצע הליך רכישת מניות, הרוכש קונה את בעלות החברה שמנהלת את העסק או הפעילות. ברכישת פעילות, הרוכש קונה את הנכסים, את המלאי הקיים במידה וישנו, המוניטין אשר צבר במהלך הפעילות , הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים אשר ערכו איתם התקשרות ברמה מסוימת , את העובדים ואת כל מה שנדרש להמשך העבודה של העסק או הפעילות.

מהי נקודת מבט של הרוכש?

ברוב המקרים הרוכש יעדיף לרכוש פעילות על פני חברה מסיבה פשוטה, שאם וכאשר תתבצע עסקת רכישת מניות של החברה, חובות והתחייבויות עבר ימשיכו לחול על החברה הנרכשת, שכן אין בחברה הנרכשת שום שינוי למעט המחזיק בבעלות.

היתרון בקניית הפעילות הוא שהרוכש יכול לבחור רק את הנכסים וההתחייבויות שהוא רוצה ולהשאיר אחריו את אלו שאינו רוצה או שעלולים להוות סיכון עבורו בעתיד. לדוגמא, הוא יכול להימנע מלרשת חובות, תביעות משפטיות, חבות מס או התחייבויות אחרות שעלולות להיות לחברה.

החיסרון בקניית הפעילות הוא שהיא עשויה לדרוש יותר אישורים והסכמות מצדדים שלישיים, כגון בעלי בית, ספקים, לקוחות או רגולטורים.

 מהי נקודת מבט של המוכר?

המוכר לרוב גם הוא מוכר את המניות ולא את הפעילות, הסיבה לכך היא שהעסקה של מכירת מניות היא פשוטה בהרבה ומחייבת את המוכר במס על רווח ההון שנוצר מהמכירה, בשיעור של 25% או 20%, תלוי באם המוכר הוא בעל מניות מהותי או לא.

ייעוץ עסקי עבור מכירת חברה

הליך של מכירת חברה הוא הליך ברובו מורכב ורגיש וחייבים להתייחס לכל האלמנטים הנדרשים עבר השלמת המשימה במלואה. בעל חברה אשר מעוניין למכור את החברה וכל מה שמתלווה לה, חייב להיעזר ביועץ עסקי אשר עוסק במתן שירותי ייעוץ עסקי בענף החברות וארגונים בסדרי גודל השונים. ייעוץ עסקי יעזור לכם לבצע את הליך המכירה באופן נכון תוך כידי הקפדה על כל הפרטים הקטנים כמו רשויות, דוחות, הגשת דוחות, בניית חוזים ועוד.

יועץ עסקי מקצועי מכיר את התחום על בוריו והוא ידע לספק לכם את כל המידע הרלוונטי ולבצע את כל הפעילויות הנדרשות בשלמות והבנה מלאה בחוק. יועץ יודע לחקור את השוק ולהשוות בים הגורמים תוך כידי הקפדה על הסתכלות הכוללת של כל העסק, מה כדאי לעשות ואיזה צעדים עלולים לסכן אתכם ואת הפעילות שלכם. יועץ עסקי יודע לזהות הזדמנויות ולנתח את כל הנתונים ולהגיע בסופו של ההליך לתמונה הכוללת אשר תציג את כל הנתונים הרלוונטיים באור ברור ומדויק, עד כידי שתעו האם לגשת להליך של הקניה ותדעו איך לגשת נכון ועם איזה כלים.

אולי תאהבו גם

ייעוץ עסקי למטפלים

ייעוץ עסקי למטפלים

ענף של רפואה אלטרנטיבית ומשלימה נמצא במגמת עליה והמודעות למטפלים בתחומים שונים עולה וניתן לראות

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן