תחלופת עובדים

Mental Problems

העובדים ממלאים תפקיד חשוב ביותר בכל עסק וכאשר כל אחד מבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר נוצר פאזל מוצלח של כל הפעילות העסקית על כל רבדיה.

מניעת תחלופת עובדים

ככל שהעובד נמצא בעסק פרקי זמן ארוכים יותר, כך הוא צובר ידע ומיומנות בנישה שבה הוא מטפל. זו הסיבה שההנהלה בכל חברה מעוניינת שהעובדים יישארו במקום העבודה והיא עושה כל שניתן כדי למנוע תחלופת עובדים. יש כמה דרכים שהחברה נוקטת כדי לשמר את ההון האנושי וזאת בדרכים שונות כמו לדוגמה מענקים כספיים, הטבות כמו רכב חברה או ימי גיבוש לעובדי החברה, מתנות שונות באירועים אישיים כמו ימי הולדת, בחגים וגם סתם כך כדי להעניק תשומת לב ולהגביר את המוטיבציה.

הסיבות של תחלופת עובדים

יש מקומות עבודה שבהם תחלופת עובדים מתרחשת לעיתים גבוהות וזאת כיוון שהעובדים אינם מרוצים מתנאי השכר שלהם, אם מדובר במשכורת נמוכה, או בחברה שלא עומדת במחויבות שלה ולא שילמה בונוסים כפי שסוכם. העובד מגיע לעבודה כדי להתפרנס, אך עם זאת סביבת העבודה אמורה להיות נעימה ומתגמלת. לכן אם היחסים בין העובדים הם עכורים והסביבה אינה נעימה לעבודה השוטפת כיוון שיש צעקות, סכסוכים או אינטריגות, היום יום הופך להיות לא נעים ולעובד אין חשק לבוא למקום כזה ולכן אין זה פלא שהוא מחליט להתפטר.

סיבה נוספת היא יחסי עובד – מנהל. יש מנהלים שמתייחסים בצורה משפילה לעובדים ומתעמרים בהם. העובד אינו מרוצה מהתנהלות זו ולכן אין סיבה שהוא ירצה להמשיך לעבוד במקום כזה שבו אין הערכה. התעמרות בעבודה משפיעה מאד על העובד, על החיוניות ואף על הבריאות שלו ולכן במקומות שבהם ההתנהלות היא כזו קיימת תחלופת עובדים ברמה גבוהה.

הנזק של תחלופת עובדים

תחלופת עובדים יוצרת לא אחת מצבים שבהם אין מספיק עובדים בחברה ואין מי שיבצע פעולות אלמנטריות שחייבים לבצע ביום יום. כמו לדוגמה אין פקידה שתפיק חשבוניות כדי לקבל כספים מהלקוחות, אין נהג שיבצע את הפצת המשלוחים ללקוחות, אין מי שייצר ריהוט, אין מי שיתקן מחשבים במעבדה וכו'.

הלקוחות אינם מקבלים את העובדה שבגלל תחלופת עובדים גבוהה הם לא יקבלו את ההזמנה שלהם במועד, או הם לא יוכלו להשתמש במחשב שלהם כיוון שאין טכנאי במעבדת המחשבים. לכן המצבים האלו יוצרים נזק משמעותי למוניטין של החברה וגם לתדמית שלה.

לא אחת יוצרו מצבים שבהם יהיו תלונות בודדות או תלונות רבות על ההתנהלות עקב תחלופת עובדים. זה יכול להיות בקטן וזה יכול להיות גם בגדול על ידי פרסום חוות דעת שליליות או דיס המלצות על חברה זו באתרי האינטרנט השונים. מדובר בפגיעה משמעותית בהתנהלות העסקית כיוון שכל לקוח פוטנציאלי בודק את המידע ברשת וכאשר הוא נחשף לדיס המלצות, אין ספק שהוא יעבור לגורם המתחרה.

העלויות הנלוות של תחלופת עובדים

העובדה שיש תחלופת עובדים יוצרת עלויות נלוות לכל חברה. בשלב הראשון זה יוצר עומס במחלקה שבה עבד העובד, כיוון שאין מי שימלא את החלל שנוצר, לאחר מכן זה יוצר עומס בהנהלת החשבונות ואצל חשב השכר שאמור לבצע את כל החישובים הקשורים לתשלומים האחרונים של העובד לאור העובדה שהתפטר וזאת על פי הוותק שלו.

מעבר לכך מחלקת משאבי אנוש צריכה כעת לגייס עובדים חדשים תוך פרק זמן קצר, לפרסם, למיין ולקלוט עובדים חדשים וזה תהליך ארוך ומייגע. לאחר מכן מנהלי הצוותים אמורים להכשיר את העובדים החדשים וזהו תהליך ארוך של הטמעת שיטות ונהלי העבודה.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן